Elite Bloggers - Content Marketing
O vermikompostéru jsem se vám tu na blogu zmiňovala už několikrát. Trochu jsem se toho bála, šla jsem do toho nebojácně, ale pár měsíců mi to trvalo, než se vermikompostér rozjel tak, abych vám o něm mohla napsat. Sama jsem ani netušila, jak tohle všechno dopadne a konečně nastal čas na to, abych vám přinesla první článek o takovém tom domácím kompostování. Budu se těšit, co vy na to. A uvítám všechny ostatní nadšence, aby se podíleli se svými vlastními zkušenostmi. Tak jdeme na to!
Je krásnej letní den. Pan kurýr mile hlásí, že tu má paní Saltová balíček. Cuknou mi koutky a pán už si to štráduje do druhého patra. Celým mým tělem projede nervozita a napětí. Přišla totiž zásilka roku. Johni má trochu zděšenej pohled, o Bridget ani nemluvě. Můj výmysl, že tu budeme mít žížaly, které budou konzumovat rostlinné zbytky našich obědů, nikoho jiného, než mě, totiž moc nenadchnul. Johni se štítí hadů a žížaly jsou jim prej trochu podobný. Sandra se zas všude možně dočetla, že vermikompostér při nedobrém používání smrdí. Podpora v teamu je tedy nula nula nic.
Je to na nás, žížalky moje.
.
.
Rozbaluju krabici a vyndavám zelený vermikompostér. Je to stylovka. Bude vypadat skvěle u nás doma, i v hubu. Hledám krabičku se žížalama, ale ty nikde. Ah. Dvě třetiny naše kompostového teamu si hlasitě oddychnou a já se vrhám do skládání jednotlivých částí a montování. Já a šroubovák. To je kombinace. Naštěstí je to jednodušší, než to vypadá a teď už jenom vymyslet, kam vermikompostér postavit. Podle mě je skvělé ho mít blízko kuchyni. Aby tam lítaly ty kousky salátu, odřezky od paprik a hrušek.
Pro začátek prý potřebujeme jen část B1, do které vložíte jemně navlhčené kousky novin, trochu hlíny a žížalky. Až je budete mít doma. Pod B1 je síťka, která by měla zabránit tomu, aby vám prďolky propadávaly do velké nádoby, kam odkapává voda. Tu můžete čas od času odpouštět kohoutkem a je to ta nejlepší výživa pro vaše kytinky. Budou pak nádherné růst a kvést.
Uplynulo pár týdnů a náš vermikompostér je pořád jako nový. Žádné žížalky v něm zatím nebydlí a já se musím přiznat, že jsem se toho kroku bála jako čert kříže. Bridget se mě ptala snad každej den, kdy už je přinesu. Inu, jsou dvě možnosti. Buď si pro ně přijdete do Kokoza, kde vám prý se vším velmi rádi poradí. Kokoza pořádá i nejrůznější workshopy a akce pro milovníky kompostů. A nebo je druhá možnost, zakoupit je v rybářství, nebo objednat z e-shopu se žížalama. V druhém případě musíte být opatrní, že si až vám balíček doručí, budete doma, aby se žížalky neztratily někde kdesi na poště. Já jsem obešla snad pět rybářství a všude na mě koukali trochu podivně, když jsem se ptala na ty kalifornské, které jsem si vybrala. Objednali jsme je tedy na Internetu a čekali netrpělivě na donášku pucků hladových.
Připravila jsem jim z domova svačinový balíček a raději ho nadepsala, aby ho nikdo v kanclu nesněd.
Když už máte brčálový vermikompostér složený, můžete začít chystat podestýlku. Ta je velmi důležitá. Může ji tvořit půda, listí, tráva nebo natrhané papíry. My jsme rovnou objednali startovací balíček na vermikompostování, kde byla i půda a krmivo pro žížalky. Na podestýlku pak vložíte žížalky a dáte jim první svačinu.
Pozor, abyste nakrájely zbytky jídla na co nejmenší kousky. Neměly by být větší než pár centimetrů.
A pak pozorujete to kouzlení přírody. Občas holky musíte zkontrolovat, jestli se jim dobře dýchá. Je také dobré čas od času zkontrolovat spodní síťku, někdy se totiž holky vydají na výlet, tak aby vám nespadly do "žížalího čaje" - tekutina plná živin, která z kompostu odkapává. Je dobré taky čas od času kontrolovat vlhkost kompostu. Stačí vzít hrstku hlíny do dlaně, mělo by se objevit pár kapek. Pokud vám voda proteče prsty, přidejte suchý papír natrhaný na kousky. Pokud se neobjeví ani kapka, přidejte naopak papír vlhký.
Začínáme krmit žížalky. V návodu jsme se dočetli, že žížalky nemají rády potraviny s olejem, pozor tedy na zbytky salátů, kosti, maso, mléčné výrobky. Naopak milují listovou zeleninu, nadrcené skořápky od vajíček, čajové sáčky, kávový lógr.
Tak jsem zvědavá, co bude chutnat těm našim prďolkám.
Těšíte se na další pokračování příběhu našeho vermikompostéru? Jak se žížalkám daří, co jim jede nejvíc a jestli je opravdu žížalí čaj tak výživný, jak se o něm říká.
A co by vás zajímalo nejvíc?
Pokud hledáte neotřelý dárek pro sebe, nebo někoho blízkého, Vermikompostér by mohl být jednoznačně trefou do zeleného. Takhle stylový vyrábí firma Plastia a koupit ho můžete TADY.
Tak já budu pozdravovat od vás ty naše prďolky a budu se těšit na tu vaši radost z kompostování.
Vaše TerezaInOslo
Vermikomposter je zajímavá věc. Máme ho v práci taky. A je skvělé sledovat, jak se jim "bydlí" nebo co jim tam zase vyrostlo. Jen nám u kompostu trošku létají mušky, nevím, jak to máte vy. Tak ať vám kompostováním jde a doporučuju pořídit i domů!:) S.B.
OdpovědětVymazatTak žížalky pozdravujte :) Přemýšleli jsme, že bychom vermikompostér přestěhovali domů, ale myslím, že by se nakonec zaměstnancům stejskalo.
VymazatHezký zasněžený den
Vaše TerezaInOslo
O tomhle jsem nikdy neslyšela, velmi zajímavé!
OdpovědětVymazatTerez a líbí? :) Já jsem byla nadšená. Mšla jsem vždycky za to, že bych si něco podobného do bytu nikdy nedala.
VymazatHezký den
Vaše TerezaInOslo
Stejný vernikompostér máme už asi dva měsíce a myslím, že se docela zajel (ačkoliv čaj z něj ještě není). V poslední době se nám vyrojila spousta octomilek, z čehož jsem nešťastná a snažím se na ně chystat různé pastičky, zatím nepříliš úspěšně. Tak by mě zajímalo, jestli s tím máš stejný problém a taky jak se ti kompost tvoří. Jestli už ti něco tou síťkou prolezlo? Jinak jsem ráda, žes o tom napsala!
OdpovědětVymazatTak to mám radost, my jsme měli čaj celkem rychle. Zkus zkontrolovat, jestli ho máš správě vlhký. My jsme taky měli období, kdy jsme měli spousta octomilek. Zkoušeli jsme nejrůznější triky s vínem, domečkem z DM, atd. Pořád nám jich tu pár lítá, jsou to mršky a pořád se rodí nové. Občas pomáhá je i vyluxovat. Jinak kompost už se tvoří, akorát mi občas síťkou prolezou i žížaly, tak je musím zachraňovat. Co mají vaše žížaly nejraději?
VymazatHezký den
Vaše TerezaInOslo
Ahoj, pry je dobre ten kompost prekryvat novinama... Aby se nerojily ty potvory. My rozjely vermikomposter pred dvema dnima, ten trik s novinama mi řekla slecna, co to slysela od svych kamaradu. My to jeste nemeli cas vyzkouset.
VymazatTak to je vážně hodně zajímavé!! :O
OdpovědětVymazatMr. Kev
Míšo, tak to mám radost :) Třeba se to chytí a budete taky jednou kompostovat.
VymazatHezký den
Vaše TerezaInOslo
Už se moc těším na pokračování! Bude i článek o Vašem zero waste týdnu? Ten by mě moc zajímal. A co octomilky? Nebojujete s nimi? Ty mě zatím od nákupu trochu odrazují.
OdpovědětVymazatTo já taky :) Pořád ho mám v plánu, možná ho zkusíme ještě jednou zopakovat :) Bylo to celkem prima. S octomilkama bojujeme. Nejvíce ale na začátku, teď už se nám to podařilo celkem dostat pod kontrolu :)
VymazatHezký den
Vaše TerezaInOslo
Znám a moc ráda bych měla doma :) Překážkou je momentálně cena a manžel není myšlence úplně nakloněn, takže se do nějaké DIY varianty jen tak nepustí... Napadá mě praktická otázka, jestli v zimních měsících domácnost žížalky dostatečně uživí, když se používá celkově méně zeleniny a ovoce - pokud tedy člověk trochu respektuje sezónnost. A protože nemám žížalky, odřezky a šlupky (očištěné) skladuju v mrazničce a jednou za čas z toho uvařím zeleninový vývar :) Lucie
OdpovědětVymazatLuci, můžete si na začátku třeba vyrobit svůj. Ns internetu jsou různé varianty. To zvládnete i sama :) Žížalky se přizpůsobí množství potravin, které dostávají. Pokud je budete krmit hodně, budou jíst hodně. V zimě pořád mají přísun zeleninových odřezků a odřezků z ovoce. S odřezky je to dobrý nápad, také někdy zkusím :)
VymazatHezký zasněžený den
Vaše TerezaInOslo
Vaše posty o ekologii mi přijdou úsměvné. Nad cestováním letadlem jste se nezamýšlela? Zájem o ekologii mi z Vaší strany přijde pokrytecký. Eva
OdpovědětVymazatP.S. Samozřejmě, jsem strašně nešťastná a závistivá.
Ti lidé, kteří se zajímají o to, jak být k přírodě šetrnější, se dostanou do dilematu. Nedá se žít ideálně , úplně bez výdobytků civilizace, ale něco dělat chci. Tak proč nebýt vděčný a šťastný alespoň za malé kroky? Co pro to děláte Vy, paní Evo? Jak se to dělá tedy nepokrytecky ?
VymazatJak to vypadá tedy nepokrytecky? Jak to děláte Vy, Evo?
VymazatHezký den Evo,
Vymazatděkuju za Váš komentář. Myslím, že žádný zájem o ekologii není pokrytecký. Podle mého názoru v ekologii nefunguje vzorec: Všechno, nebo nic. A to, že se na světě najdou i tací, kteří mají potřebu kritizovat i sebemenší snahu o udržitelnost, svět pomalu ale jistě potápí. Není přeci lepší, že tisíce lidí, kteří denně blog čtou dělali postupně malinké krůčky vpřed, než aby nedělali nic? Protože by jim mohl někdo říct: "Jsi pokrytec. Tečka. Nemá to cenu."
Můj život není dokonale udržitelný, mám spoustu malých i větších hříchů, které časem budu chtít odstranit. Nicméně mě toto téma velmi zajímá a mám k němu velmi blízko. I tím, že jsem v Norsku vystudovala magisterský obor zaměřený právě na udržitelnost/ekologii. A chtěla bych to přírodě jednou vrátit tím, že budu inspirovat lidi, aby o tomto tématu přemýšleli v každodenním životě. Nedávám si za cíl, že se ze dne na den všichni stanou vegany, přestanou létat a budou vést zero-waste domácnost. To je tak troch sci-fi. Ale chci v lidech probudit myšlenku toho, že když každý z nás na světě udělá i malinkou změnu, v tom velkém počtu lidí, to teprve bude mít smysl.
Tak přeji hezký den a zkuste raději lidi podporovat, než odrazovat od dobrých věcí.
Tereza
Ten by sa mi vážne hodil :)
OdpovědětVymazatZvláštne dievča
Čítanie je sexy
Pro ty, kteří by chtěli kompostovat, ale nechce se jim investovat do sice krásného, ale ne zrovna laciného kompostéru, doporučuju vyčíhnout si u Kokozy workshop na domácí výrobu kompostéru za pár peněz, např. z plastové krabice z Ikea. Btw v Kokoze maj super workshopy, tak neváhejte:o)Jo, a když se tu zmiňují plusy a minusy kompostéru, tak mi říkala jedna majitelka kompostéru, že vydává chroupavé zvuky, jak si žížalky šmakujou:o)))) Máte to taky tak, Terezo? Jak je vidno z komentářů, chce to další článek, o tom, jak se vám kompostování daří a jaké skýtá výhody a nevýhody. Díky Blanka
OdpovědětVymazatTaky máme :-) Bohužel první násada žížalek uhynula, příčinu jsme s "chovatelem" neidentifikovali. Teď čekáme na jara a konec žížalí hybernace.
OdpovědětVymazatDano, držíme palce :)
VymazatTerez, vermikompostér už od konce listopadu také máme a jsem stále nadšená, ačkoli se nám také vyrojily octomilky. Můj muž je taky luxuje :D Už nevím, kde jsem o tom slyšela poprvé, ale ty jsi byla určitě velká část inspirace! Díky a těším se na další články o kompostování, zero waste a ekologii. Ukazuješ, že člověk nemusí být "hipík", aby takto mohl žít a po krůčkách měnit každodenní život.
OdpovědětVymazatTereza
Terez, tak to mám radost. Také je mám ráda a přesně, jak jsi řekla, chtěla bych lidem ukázat, že to jde i bez toho, aniž by lidé museli úplně změnit životní styl.
VymazatHezký den
Vaše TerezaInOslo
Dobrý den, no já nevím, ale zdá mi divný mít doma, možná na balkoně nebo před domem, ale v bytě nevím, asi ej to tím, že že si umí představit. Co tam házíte ? jako myslím běžně.
OdpovědětVymazatPříroda v obýváku ?? Asi vidím líp podporovat přirozeně nebo NE ??
Hezký den Marie,
Vymazatmáme ho v kanceláři. Nezapáchá a vypadá skvěle. Házíme tam zbytky odřezků ovoce, zeleniny, skořápky od vajíček, čajové sáčky, listy. Je to varianta pro ty, kteří nemají zahradu a nechtějí házet zbytky, které mohou zetlít do koše. Pak z toho mají skvělou půdu, kterou můžou zasypat květiny a výživný tzv. žížalí čaj, kterým mohou květiny hnojit.
Vaše TerezaInOslo
Tiež o tom uvažujem,že si vyrobím vermikompostér sama,lebo cena sa mi zdá vysoká.V paneláku bývam 6 rokov a celý život som žila na dedine,kde sa všetok zeleninový odpad dával zvieratám,škrupinky z vajec sa drtili pre sliepky.Milujem balkón plný kvetov a tak mi príde super,že si môžem vyrobiť vlastný kompost,aj hnojivo.Sme s dcérou len dve,ale myslím,že ak bude menej dažďoviek(žížal),tak snáď nebudú hladné.Teším sa na ďalšie vaše rady.
OdpovědětVymazatMiroslavo, držím palce. Žížalky se velmi přizpůsobí objemu jídla, takže bych se nebála, že by měly hlad.
VymazatBudu se těšit na ten váš kompost. Pošlete fotku pak.
Hezký den
Vaše TerezaInOslo
Dobrý den, to vážně někdo objednává žížaly na internetu? Co třeba třetí možnost a sice dojít si pro ně ven před dům? Nebo to musí být speciální žížaly?
OdpovědětVymazatsuper článok.
OdpovědětVymazatO komposteri snívam pri každom varení. Hnevá ma že zbytky zeleniny zaviažem do sáčku a necham niekde na skládke hniť ďalších xy rokov. Tiež som uvažoval o DIY komposteri, ale ako gr. designer/vegetarián neviem tomuto dizajnovému kúsku odolať. Zeleniny sa u nás premelie za týždeň toľko, že nevidím iné riešenie ako si zadovážiť žížalí zverinec.